Velikáni slovenského rocku

Napsal PhDr. Mgr. Vítězslav Štefl, Ph.D. (») 7. 2., přečteno: 195×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online02-muzikus-pro-2019/04-collegium-musicum-01-live-lp.jpg

► Název článku/studie: Velikáni slovenského rocku

► Autor: Vítězslav Štefl 

► Součást seriálu/řady: Letem kytarovým světem

► Vydavatel: Muzikus

► Číslo/ročník: 08/2016

Tak tento titulek nemusím překládat do závorek ani uvádět v původním jazyce, jako tomu bylo u takových dílů, jako třeba  Magyar rockzene nagyjai (Velikáni maďarského rocku) a Polscy wielcy rocka (Velikáni polského rocku) a další scény, protože v původním jazyce vlastně je. A protože jsme tyto scény u našich sousedů (i těch vzdálenějších) zmapovali tak, že mi to od vás přineslo pozitivní reakce, tak se podíváme na další, kdysi souputníky, dnes už sousedy.

Je mi naprosto jasné, že pustit se do tak nelehkého tématu s obecně známými fakty na tak malém prostoru nebude nic tak jednoduchého. Na druhou stranu jsem byl trochu překvapen, jak v současnosti už povědomí o osobnostech a kapelách na Slovensku slábne a to ne pomalu, ale dost značným tempem. Což je určitě škoda zejména ve vztahu k historii rocku. Zde bych totiž rád zdůraznil, že i když bylo Slovensko součástí Československa, přesto se obě hudební scény, česká a slovenská, nevyvíjeli tak úplně stejně. Vzájemně se ovšem výrazně ovlivňovaly a nezřídka i formou spolupráce, což často přineslo vynikající výsledky, v řadě případů i nadčasové (viz za všechny příklady baskytarista Fedor Frešo u Modrého efektu na albu Svitanie). Ale k těmto záležitostem se ještě dostaneme.

A ještě takovou poznámku. Není možné zde vyjmenovat všechna jména, takže jsem zvolil pro podrobnější rozkryv pouze ty kapely, jejichž vliv byl prověřen časem. Ostatní při veškeré úctě budou pouze zmíněny.

Šesťdesiate roky 

Když pomineme přelom 60. let a soubory, jako Twist Club, Tiene a celou řadu dalších, které měly často velmi krátké trvání, tak prvním větším jménem je zde kapela Beatmen, která se nechala hodně inspirovat Beatles (i složením) a která přivedla na slovenskou scénu osobnost, kytaristu Deža Ursíniho. Beatmen mají v našem článku tak trochu prorockou úlohu. Už v jejich tvorbě totiž najdeme několik prvků, které odlišovaly tuto scénu od scény české. Slováci se totiž nebojí melodie a nebojí se udělat přímočarou skladbu. Možná to slovo nebojí je nadnesené, ale když srovnáme nahrávky po stránce produkce (teď nechme stranou Collegium Musicum a Fermátu), tak velmi jednoduše řečeno v českých zemích byl v podvědomí muzikantů pořád zanesen názor, že čím složitější, tím pro kritiky a kulturní organizace lepší (což se naplno projevilo v dobových útocích třeba na Katapult). Problémy s undergroundem v Čechách také nepřispěly celkovému obrazu „dlouhovlasé“ muziky, takže celkový obraz této hudby byl v Praze a v Bratislavě vnímán odlišně. Někde mezi tím stojí Morava s labelem Panton, ale to až někdy příště.

01-beatmen

Tato dekáda přinesla dvě skvělé události, totiž Československé beatové festivaly, kde se slovenská scéna výrazně projevila. Na prvním ročníku roku 1967 se prosadili Prúdy Pavola Hammela a Soulmen Deža Ursíniho, kteří si odnesli 1. místo. Na druhém ročníku roku 1968 už byla konkurence daleko, daleko tvrdší (vždyť tam byli Blue Effect či Flamengo nebo Olympic), ale přesto se dobře uvedli Prúdy a takí i Blues Five se zpěvákem Peterem Lipou.

02-pavol-hammel-prudy03-dezo-ursini

Na konci této dekády vznikají i další soubory, Modus, který se prosadil v dalších desetiletích, Elán, se svým pop rockem jedna z nejúspěšnějších formací Československa, progresívní Gatsch a další.

Sedemdesiate roky 

Na začátku sedmdesátek pod stínem událostí z roku 1968 došlo k tomu, že v prvních letech se tvorba zpěváků soustředila na cover verze. Rock se tak dostává na okraj zájmu a pouze některé kapely, jako Prúdy se zpočátku dokáží s tímto trendem postupně vyrovnávat. Důležité ale, je že roku 1970 vzniká jedna z nejvýznamnějších slovenských, potažmo československých skupin, Collegium Musicum.

04-collegium-musicum-0904-collegium-musicum-10-marian-varga04-collegium-musicum-01-live-lp

Pokud v Čechách byli artrockoví M Efekt přirovnáváni k britským Yes, Collegium Musicum se dávalo do analogie k triu Emerson, Lake & Palmer. Aby ne. Sestavu tvořili vynikající instrumentalisté, klávesák Marian Varga, baskytarista Fedor Frešo a bubeník Dušan Hájek. V průběhu času tato sestava byla doplňována kytaristy, ale až na výborný vklad Františka Grigláka nešlo o nic zásadního. Během 70. let tato formace vydala několik alb, z nichž zejména živé dvojalbum z roku 1973 byla naprostá bomba.

04-collegium-musicum-0104-collegium-musicum-03-fedor-freso04-collegium-musicum-04-dusan-hajek

Skupina vytvořila nadčasovou tvorbu, jejíž věhlas přesáhl hranice Československa a její místo v celkovém kontextu hudby je nezpochybnitelné.

04-collegium-musicum-05-frantisek-griglak05-collegium-musicum

I jazzrocková Fermáta s baskytaristou Fedorem Frešem a kytaristou Františkem Griglákem musela hodně bojovat o své místo na slunci, což se jí více než podařilo silným albem Huascarán.

06-fermata

Tyto soubory včetně Ursíniho Provisoria či Revival jazz band Petera Lipy mohli fanoušci slyšet pouze live, nebo si je později koupit na deskách.

07-peter-lipa

Důležitým faktorem je také vznik soutěže Bratislavská lyra. I když její zaměření bylo mainsttreamové, přesto se zde prosadila svým hitem Úsmev kapela Modus a přinesla tak na scénu zpěváky, jako Miro Žbirku či Máriku Gombitovou.

08-modus08-maroka-gimbitova08-miro-Zbirka

Zvedat hlavu začíná i Elán baskytaristy a zpěváka Jožo Ráže (alba přijdou až později).

Osemdesiate roky 

Osmdesátky se staly pro slovenskou scénu hodně úspěšným obdobím. Samozřejmě musíme uvést zejména ►Elán. Tato kapela, která byla soustředěna kolem dvojice Jožo Ráž a klávesista Vašo Patejdl, vydala řadu vysoce úspěšných alb, z nichž LP Detektívka je v celkovém přehledu prodejů alb na československé scéně dosud nejprodávanějším nosičem (prodalo se jí přes 600 000 kusů – dnes dostane interpret zlatou desku za 5 tisíc prodaných alb...). Osobně se mi od nich v tomto období nejvíce líbila skladba z jejich „trojky“, Tuláci v podchodech.

09-elan-0109-elan-detektivka

Modus se také pořádně rozjíždí, navíc se z něj vyčleňuje kytarista Laco Lučenič s Mekym Žbirkou a vytvářejí Limit, kde se cizelují základy Žbirkova projevu, založeného na melodice Beatles a americkém rockovém písničkářství (není málo fanoušků, kteří ho přirovnávají k Tomu Pettymu).

10-limit

Objevuje se i Peter Nagy se svým souborem Indigo, který postupně, jak zpěvák získává na vlastním věhlase, ztrácí své jméno. Na scénu vstupují i další soubory, které již více reflektují světový dobový vývoj. Máme zde na mysli třeba i Team zpěváka Pala Habery, kteří své první album nazpívali v esperantu, tehdy módním umělém jazyce. Vzniká i Tublatanka, která se vydává směrem glam rocku či glam metalu, máme zde formace AC+, Money Factor, Demikát, velmi nekompromisně nastupuje i Metalinda a zastupuje slovenský HM.

11-indigo13-team14-tublatanka15-metalinda

Ani punk nezůstává stranou a objevují se kapely Zóna A, Bez ladu a skladu a další, novou vlnu reprezentuje třeba Banket Richarda Müllera.

16-zona-a

Dekáda končí velkými společenskými změnami, kdy ze slovenské scény to byla právě Tublatanka a její song Pravda víťazí, který se stal svým naivním textem určitým vyjádřením ducha té doby. Doba se změnila a všichni čekali zlaté časy pro svou hudbu…

Deväťdesiate roky a súčasnosť 

Po pádu železné opony probíhal vývoj na slovenské hudební scéně v podstatě stejně, jako v Čechách. Nahrávky západních kapel, koncerty západních kapel, fenomén západních kapel, nyní vše naplno dostupné. Na čas dochází k odlivu zájmu o domácí soubory, které se stahují z velkých scén a přežívají buď albově a vydáváním kompilací, nebo koncertují v menších prostorách a soustřeďují se na festivaly apod. Své přináší i nové médium, CD a samozřejmě brutální rozvoj internetu. Velký zájem (i když krátkodobý) se zaměřuje i na navrátilce z emigrace. Své místo na slunci si uzurpují noví interpreti, kteří přebírají repertoár svých kolegů z předchozích desetiletí. Viditelněji se projevuje v podstatě jen Metalinda, také i Anya ze Žiliny, festivaloví Hex a razantní Gladiator. Nesmíme zapomenout ani na punkáče, jako Davová psychóza či Slobodná Európa, zcela osobitě se projevují nitranští Horkýže Slíže, kteří od původního zaměření na punk rock se dostávají přes tvrdší polohy rocku až do stylu, který můžeme označit jako soft. Na samém přelomu poloviny 90. let vzniká i kapela IMT Smile, orientující se po počátečních stylových proměnách na pop rock. Tato formace je zajímavá i tím, ža roku 1998 se z ní vyděluje Knechtová a Migaš a vzniká dnes známá kapela Peha.

20-horkyze-slize20-imt-smile-02

Stejně, jako v Čechách, se ve druhé polovině devadesátek zájem posluchačů opět obrací k domácí scéně a v popředí zájmu začíná být opět mateřský jazyk. Jednoznačně na tom profituje (v dobrém slova smyslu) poprocková formace No Name, vyrostlá na odkazu Rážových Elánů. Eláni v tomto období existují dále, sklízí úspěchy zejména na live vystoupeních a soustřeďují se na tříbení odkazu své tvorby. Jejich opětný vzestup zaznamenáváme až po roce 2000.

21-no-name

Zviditelňuje se i Peter Lipa, nejdříve se svým T+R Band, pak i Peter Lipa Band. Jednoznačně příjemná pak byla jeho spolupráce s Lubošem Andrštem, ze které vznikla hned tři alba. Z nich se mi nejvíce líbilo Blues z lipového dřeva.

Ani punk nespí v podobě Iné Kafe, totéž lze prohlásit o metalových Desmod. Druhá polovina devadesátek zplodila také i celou řadu popových hvězdiček, nezřídka se obklopující pseudorockovou rytmikou. To ale nezapadá do kontextu našeho článku, proto jdeme dál.

Po roce 2000 mění hudební scénu masivní nástup internetu a z toho vyplývající možnosti pro posluchače. Navíc sílí vliv labelů, festivaly se už dávno netváří jako soutěžní přehlídky, ty větší ale umožňují na vedlejších pódiích druhého či třetího řádu vystoupit i méně známým kapelám. Producenti získávají převahu a jen ta nejsilnější jména (z hlediska objemu nahrávek a úspěchů) či nejklasičtější (u malých sérií) si stále drží více méně dozor nad svou produkcí. Podle mého destruktivní vpád tu mají i soutěže Slovensko hledá superstar a další jim podobné. Trh začíná být zahlcen nadměrnou produkcí nových tváří (což by nebylo špatné), které se ale utápí v průměrnosti interpretační a zejména v producentském a autorském balastu.

Naštěstí také obecně vzrůstá zájem o jména předcházejících dekád a to v podstatě ze všech stylových koutů. Navíc se razantně projevují i další trendy. Takže vedle nových úspěchů Elánu, Collegia Musicum, Horkýže Slíže, Miro Žbirky či Petera Lipy se naplno ukazuje síla elektroniky, hip-hopu (Rytmus, Moje reč), špatně si nevede ani word music. HM scéna či punkáči si stále vedou svou linii, která netrpí nijak velkými zvraty (ani dolů, ale ani nahoru).

06-fermata-pozdeji12-peter-nagy13-palo-habera09-elan-06

Vítězslav Štefl

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a deset