Tivolí hudební léto©, 3. ročník
Již potřetí se v areálu restaurace Tivoli uskutečnil celoletní multižánrový festival, který je svým zaměřením, rozsahem a způsobem realizace výjimečnou záležitostí široko daleko. Ano, jde o výjimečnou věc, protože podobné hudební dění s pravidelným programem týden co týden s tak nastavenými finančními podmínkami vůči návštěvníkům a vystupujícím hned tak někde nenajdeme. A to vím, o čem mluvím – za celou dobu mé aktivní hudební činnosti napříč jejími formami (a je to již přes 37 let) opravdu nevím o takovéto formě festivalu, kterou by město, obec ve spojení s dalšími subjekty realizovala. A navíc, což potvrzuje má slova, tyto skutečnosti potvrdili nejen účinkující z jiných regionů, ale tato fakta vyplynula i z materiálů a ohlasů v celé šíři sociálních sítí a webových portálů. Jsem přesvědčen, že už jenom právě tato skutečnost, kdy se jméno naší obce dostalo na hudební mapu nejen okresu a kraje, je jednoznačně kladnou a prospěšnou záležitostí a je zřejmé celou akci i z tohoto pohledu takto pojímat.
1. Obecná charakteristika
1.1 Název akce
TIVOLÍ hudební léto ve Velkém Březně
1.2 Ročník
Třetí
1.3 Místo realizace
Areál restaurace Tivoli ve Velkém Březně. Opět, již třetí rok se potvrdila ta skutečnost, že tato lokalita poskytuje své nepopíratelné výhody. Venkovní areál je dostatečně velký, aby se tam mohly konat podobné hudební akce, pódium je dobře zastřešené pro případ i lehčího poprchávání (či usilovného slunečního záření), jsou zde doširoka rozložené slunečníky (ze stejných důvodů, jako u pódia), restaurace disponuje i sálem v případě deště či bouřky (aby se nemusela akce odvolávat) a výborné je i vlastní umístění, které se nachází mimo střed obce, takže se minimalizuje případné obtěžování zvukem a návštěvníky. Navíc kolem vede cyklostezka, takže další možnost upozornění na restauraci a akci samotnou.
1.4 Období
První polovina letních prázdnin a to každou sobotu. Protože došlo oproti minulým ročníkům k celkovému zkrácení celé akce, rozhodla se produkce zpestřit každý večer vystoupením více souborů, než pouze dvou. Organizačně to bylo daleko náročnější, ale nakonec se to vyplatilo a návštěvníkům se tak nabídly širší večery s větším výběrem a „neuhoněným“ časem realizace.
1.5 Časy produkce
Začátky všech produkcí, ať už šlo o původně plánované tři soubory (oproti původním plánům došlo ke změnám vis major) či méně byly v 16:15 hod.
Všechny produkce, všechny večery bez rozdílu pak končily vždy před 22:00 hodinou.
1.6 Žánrové zaměření
Stejně, jako minulý rok i zde jsme cílili na multižánrový obsah. Samozřejmě jsme byli omezeni menším časovým vymezením festivalu (i z hlediska možností jednotlivých vystupujících), ale na druhou stranu zařazením obecně tří souborů se podařilo naplnit pestrost nabídky. Takže v náplni byl rock, heavy metal, country, southern rock, crossover, big beat, folk rock a unplugged. Vynikající je, že vedle fanoušků, co si každá kapela tzv. přivezla sebou, se návštěvníci bavili při jakémkoli stylu, na většině akcí se objevovaly ty samé tváře jak z naší obce a okolí, tak i z Ústí nad Labem a Děčína. Taky dobře, ne?
1.7 Cíl
Kulturní akce obce s maximálním využitím areálu Tivoli vzhledem k výhodnosti jeho umístění s důrazem na propagaci obce a zvýraznění možnosti potenciálu Tivoli a obce. Tečka.
Výsledek? Každý, kdo na akci byl, každý, kdo se o to aspoň trochu zajímal, každý, kdo chtěl vidět výsledky, ví, že se to do puntíku podařilo.
1.8 Finance
Vstup pro všechny návštěvníky byl ZDARMA a o všechny potřebné náklady bylo postaráno. Obec, tedy pořadatel, poskytla nezbytný základ celé akce, kompletní objem finančních prostředků a k ní se připojily i další subjekty. V době vyjednávání realizace celé akce však došlo na útok pandemie onemocnění Covidem-19, takže řada organizací a institucí měla jiné problémy. Přesto se podařil vstup subjektů, kdy nejvýrazněji tuto akci vedle ►obce Velké Březno tedy zaštítil ►Elkus-Gastro.cz, ►Irish Pub v Ústí nad Labem a ►Ústecký kraj.
Díky tomu mohl produkční a organizátor akce zajistit odpovídající soubory a kvalitní technické zázemí.
1.9 Realizační tým
►Organizátor, produkční a supervizor akce: Vítězslav Štefl, zastupitel obce (dále jen organizátor).
Pozn.: Rád bych zde poděkoval starostovi obce, p. Karlovi Jungbauerovi a jeho týmu na obecním úřadu za pomoc při vyplňování potřebných formulářů při oslovování dalších subjektů ohledně dofinancování akce. Poděkování patří dále jmenovitě i tajemníku p. Boháčovi, dále paní Dvořákové a dalším vstřícným kolegyním a kolegům na obecním úřadě.
►Za zvuk a světla byl po většinu festivalu (celkem na čtyřech večerech) odpovědný Jaroslav Rychnovský, který často rozmanité požadavky vystupujících zvládl naprosto skvěle. Takže jednoznačný dík. V jednom případě si pak kapela přivezla zvuk sebou.
►Propagaci jsme svěřili zkušenému Emiliu Dvořákovi a jeho týmu, což mělo za následek, že o akci se musel dozvědět snad každý (ale o tom se ještě zmíníme). Důležité zde bylo, že i přes minimalizaci prostředků na propagaci byla návštěvnost akcí vysoce úspěšná – jako příčinu zde vidíme tu skutečnost, že se již podařilo vybudovat tradici tohoto festivalu. A s tím můžeme být jedině spokojeni.
►Můj dík patří i personálu restaurace TIVOLI, týmu provozní vedoucí Dany Brabencové, který se dokázal nejen vyrovnat s některými návaly žízně (při vystoupení skupin Black Sabáka, Stará škola a Nerrea se vypilo cca 13 sudů), ale postaral se o všechny vystupující, pro návštěvníky fungoval i grill – prostě jelo to, jak má.
2 Vteřiny před…
2.1 Skupiny
Příprava celé akce začala v podstatě už v prosinci minulého roku. Bylo třeba nasmlouvat soubory, které právě v tomto exponovaném období, tedy v létě, vykazují nejvyšší koncertní činnost. Tato část přípravy byla živá nejen do samého počátku festivalu, tedy 4. 7., ale bylo nutno řešit některé problémy i během celého léta. Některé skupiny nemohly náhle přijet kvůli onemocnění svých členů (v jednom případě šlo dokonce o Covid-19), některé soubory musely upravovat repertoár na poslední chvíli kvůli lehčím zranění muzikantů, členové jedné skupiny se mezi sebou špatně domluvili, takže byli situováni někde jinde atd. Přes tyto situace se organizátorovi vše podařilo zajistit a celý festival měl hladký průběh.
2.2 Propagace
Organizátorem oslovený Emilio Dvořák zajistil nejen grafický návrh velkého propagačního billboardu, ale i jeho tisk a vývěs.
Navíc v rámci jím vydávaného kulturního přehledu Enter proběhla propagace akce i v této tiskovině a to opět na Ústecku i Děčínsku.
Výborným počinem bylo fungování stránky na facebooku (@TivoliHudebniLeto), o kterou se pak produkce a pořadatel v jedné osobě staral po celou dobu léta.
Zde je nutné opět zdůraznit, že pověst festivalu již získala renomé a tradici, takže nebyl problém s oslovením veřejnosti.
Tedy? Opět bez problémů a s úspěchem.
3. Pohledy na akci
3.1 První večer
Datum konání: 4. července
Název večera: Tři, dva, jedna... START!
Vystupující: Žyhadloo (Děčín), Top Secret Pariah (Děčín), Sklap (Děčín)
4. července proběhl výkop třetího ročníku festivalu Tivolí hudební léto. A výsledek? Jednoznačně úspěch. Postaraly se o to jak dvě skvělé kapely, ►Žyhadloo a ►Sklap, jak skvělý zvuk a technické zázemí v osobě ►Jardy Apollo Rychnovského, tak i ►všichni, co přišli!
Na rozpisu večera byla naplánovaná sice ještě jedna formace, ale u té těsně před sobotou onemocněl zpěvák. V tak krátkém termínu už nebylo možné sehnat náhradu, což ale nakonec vůbec nevadilo, protože obě „osiřelé“ skupiny, Žyhadloo i Sklap se k situaci postavili úplně skvěle a svou produkci patřičně prodloužily. Takže mezera se vyplnila a vše jelo na plné obrátky.
Celkem se sešlo na cca 230 - 250 lidí, tým ►Dany Brabencové z Tivoli jel na plné obrátky, mé díky taky patří ►Tomáši Křížovi, který za mne vzal na svá bedra organizaci večera (se Starou školou jsme ten večer vystupovali na festivalu Žalhobeat), počasí vyšlo dokonale, krásné fotky nafotili ►Petr Příhonský a ►Tomáš Kříž, fakt SUPER. Lepší start jsem si nemohl přát!
3.2 Druhý večer
Datum konání: 11. července
Název večera: On the road!
Vystupující: Total (Ústí nad Labem), Last Rebel (Krupka), Stará škola JINAK (Ústí nad Labem)
►Jedním slovem - ►ÚŽAS. Narváno (cca nejnižší odhady kolem 270 lidí), počasí na objednávku (z restaurace se vynesly všechny stoly, všechny židle, všechny lavice a přesto se sedělo ještě na schodech, na dekách...), všichni si to naprosto užili, kapely jely na sto procent, zvuk parádní (►Jarda Apollo Rychnovský), lidi byli skvělí, restaurace běžela jak na drátku...
Večer jako první zahájili hardrockoví ►Total, kteří předvedli jak vlastní skladby, tak i covery od takových skupin, jako Bad Company, Sweet, Uriah Heep, Status Quo a další. Mimochodem – tato skupina patří spolu se Starou školou k těm nejstarším, co na ústecké scéně působí (fakt, že je „pouze“ o dva, o tři roky mladší, už něco v tom počtu let znamená...)
Po Totalu nastoupili pohodoví jižani ►Last Rebel, kteří postavili své vystoupení z větší části na autorské tvorbě (již klasikou se staly vzájemné výměny nástrojů), nechyběly ale ani klasické trvalky třeba od Steppenwolf či Lynyrd Skynyrd. Last Rebel jsou spolu s Black Sabákou a Starou školou členové Ústecké rockové ligy. Tato kapela z Krupky už trvá 13 let a v jižanské komunitě je její jméno již pojmem.
Večer zakončila coverová jízda ►Staré školy v jejich programu ►JINAK, kdy zazněly skladby od Led Zeppelin, The Who, Pink Floyd, Katapult, Modrý efekt, Jethro Tull, Deep Purple a další včetně závěrečné 39 od Queen. Skupina Stará škola se pro program JINAK rozrostla z klasického tria na kvartet, kdy se jejím členem stal zpěvák, kytarista a klávesista Mentol.
Úspěch večera byl tak jednoznačný. Do areálu přišlo cca přes 270 lidí, počasí bylo skvělé, zvuk super, restaurace jela na plné obrátky a jak na pódiu, tak i v obecenstvu panovala naprostá pohoda. Toto neobyčejné souznění mezi pódiem a diváky začíná být pro tyto akce již standardní záležitostí. Buďme tomu rádi.
3.3 Třetí večer
Datum konání: 18. července
Název večera: Třista z města!
Vystupující: New Black Jack (Ústí nad Labem), Krleš (Varnsdorf), The Rumble of Skulls (Ústí nad Labem)
Třetí večer v Tivoli se opět, opět povedl. I když kvůli náhlé nemoci nepřijela druhá kapela, Krleš s nepřehlédnutelnou zpěvačkou, tak jak úvodní skupina, heavymetaloví ►New Black Jack, tak i závěrečná kapela večera, ►The Rumble of Skulls vytvořily super atmosféru.
Úvodní ►New Black Jack představili svůj původní repertoár a hrálo jim to opravdu dobře. Frontman Apač (Roman Kraus) tak mohl být naprosto spokojen, kapela se mu uvedla opravdu skvěle.
Poté následoval tak trochu oddych, protože měla přijet další formace, dnes již legendární Krleš. Problém ale byl, že kapelník Krleše v podstatě dvě hodiny předem volal pořadateli akce, že kvůli onemocnění zpěvačky nemohou přijet. Vím, že je to muselo hodně mrzet, protože na prknech našeho festivalu už jednou vystupovali s velkým ohlasem. Nicméně stalo se, co se stalo, náhradu opět nebylo možné v tak krátkém čase zajistit, takže po Apačovi se muselo trochu počkat na třetí kapelu.
Tou byli ►The Rumble of Skulls s Radkem Pákym Zákonem za mikrofonem. Nadupaná kapela opět nezklamala, v podstatě i obhájila úspěch z předchozího ročníku a dovedla celý večer do perfektního, nabouchaného závěru.
►Návštěvnost? Narváno (cca 250 - 260 lidí). ►Restaurace a gril? Fungovalo to jak z partesu. ►Zvuk a světla? Jako vždy skvělé! ►Počasí? Lepší jsme si nemohli přát. ►Nálada? Nebylo co řešit!
3.4 Čtvrtý večer
Datum konání: 25. července
Název večera: ...tak na to šlápni!
Vystupující: Black Sabáka (Ústí nad Labem), Stará škola (Ústí nad Labem), Nerrea (Ústí nad Labem)
I čtvrtý večer se dal zcharakterizovat jedním slovem - nádhera! ►Nejvyšší návštěvnost (cca 280 - 300 lidí), také i nejvyšší konzumace v historii Tivoli - všechno vyšlo jak z partesu.
Na ten den byla původně nasmlouvána i další kapela, Idio&Idio, ale nakonec z vystoupení sešlo (byl to již třetí soubor z tohoto ročníku, který nemohl z nejrůznějších důvodů přijet). Na úspěch večera to ale nemělo žádný vliv, protože se nakonec sešla trojice rockových klasiků a večer se do historie Tivoli zapsal jako jeden z nejvýraznějších stupínků k vytvoření tradice tohoto místa, tradice tohoto festivalu. No aby ne...
Jako první nastoupila ►Black Sabáka. Tato hardrocková kapela jede jak dobře vyladěná mašina, její klipy (např. Ledová růže) se setkávají s výborným ohlasem a celek působí hodně vyhraně. Kapela má na kontě tři alba a v současné době dokončuje další klip.
Druhou skupinou byla ►Stará škola a to tentokrát ve svém programu ►Classic. Představila tak ve triu svou autorskou tvorbu, která tvoří již 37 let páteř této ústecké hardrockové legendy. Skupina vydala 10 alb, v současné době dokončila natáčení jedné skladby, která se stane podkladem pro připravovaný klip, dokončují se přípravy i na natočení EP.
Závěr večera patřil hard&heavy formaci ►Nerrea, kapele, která svou vlastní doslova nažhavenou tvorbou už od roku 2009 oslovuje stále větší posluchačskou základnu. Vystoupení se neslo v hodně energickém tónu, skupina prezentovala i fláky z nejposlednějšího alba.
Výsledná atmosféra byla neuvěřitelná. Tento den se do historie Tivoli opět zapsal jako další stupínek k vytvoření tradice tohoto místa, tradice tohoto festivalu.
3.5 Pátý večer
Datum konání: 1. srpna
Název večera: ...a jsme v cíli!
Vystupující: Stará Škola Unplugged (Ústí nad Labem), Vojnar Family Band (Krupka)
Závěrečný večer třetího ročníku festivalu Tivolí hudební léto se nesl zcela ve znamení jeho názvu. Uvolněná, pohodová atmosféra – což bylo potřeba, protože ten den bylo opravdu nesnesitelné horko. Návštěvníkům to ale nevadilo a první srpen zcela dle očekávání promotéra byl přesně takový, jaký má být – letní, prázdninový, klidný...
Tentokrát byly na programu dva soubory. Prostor pro první kapelu zaplnila ►Stará škola ve svém programu► Unplugged, kdy v rozšířeném obsazení s kytaristou od Last Rebel a Vojnar Family Band, Miroslavem Slávkem Vojnarem si doslova užila akustický, komorní set svých trvalek, jako například Pohádkový bál, Na to mám čas, až budu starej, Z těch dob už dávno roztál sníh a dalších.
Po krátké přestávce pak nastoupilo pohodové těleso ►Vojnar Family Band, které ve svém programu Zpívánky zahráli akusticky, jak sami říkají, od Brontosaurů po Kabáty všechno... Ano, soubor uvedl set například od Loď John B. přes kupříkladu Dům u vycházejícího slunce po třeba Colorado...
Vojnar Family Band hráli v prostoru, určeném dvěma kapelám a tento čas vyplnili zase opět skvěle.
I když bylo neskutečné vedro (pořád ale lepší, než kdyby lilo jak z konve), areál se naplnil (cca až 120, 130 lidí) a opět zafungovala pohoda, jak se říká, v místě a čase obvyklém.
4. Závěr
4.1 Resumé
Jak bylo často slyšet od návštěvníků nejen z Velkého Března, ale i z jiných měst a obcí, tato akce byla velmi povedená, oslovila široké spektrum posluchačů, organizačně šlapala jak hodinky, kvalitou hudební produkce byla vysoko nad standardem a její výjimečnost spočívala, jak už bylo uvedeno v úvodu článku, v unikátním zapojení financí obce a dalších subjektů, četnosti a pravidelnosti akcí a celkovém směřování celého festivalu.
Celkem se představilo na 19 skupin a programů (58 muzikantů), u externí zvukové a světelné techniky se vystřídaly dva týmy, poměr vlastních skladeb a coverů se udržel na přijatelné hodnotě 0,67, návštěvnický průměr se vždy pohyboval okolo 240 posluchačů, byli se podívat i někteří členové zastupitelstva, z hlediska propagace obce a areálu Tivoli bylo mezi návštěvníky vysoké procento přespolních, restaurace včetně grilu jela do úmoru včetně vždy příjemného přístupu, počasí vyšlo úplně kouzelně, fanoušci i muzikanti byli spokojeni… a teď mi řekněte, zda si může vůbec někdo přát v tomto ranku ještě víc..?
Jak už bylo řečeno v úvodu – areál Tivoli je dokonalé místo pro pořádání těchto hudebních produkcí a rozhodně bych chtěl, aby se z toho výjimečného počinu stala pravidelná každoroční ročníková akce, která by jméno naší obce a ducha místa, jako je Tivoli pozvedla ve všeobecnou povědomost. Tak, jak si koneckonců zaslouží.
4.2 Závěr
Festival, který podpořila ►obec Velké Březno, firma ►Elkus-Gastro.cz, ►Irish-sport bar a ►restaurace Tivoli tedy skončil. Úspěšně, jako minulé ročníky.
A jak to bude s případným čtvrtým ročníkem? Na to se musí zeptat každý sám sebe. Já mám jasno.
Za obec organizátor, pořadatel a produkční PhDr. Mgr. Vítězslav Štefl, Ph.D., zastupitel obce Velké Březno