Na co průměrně hraje český kytarista aneb Vzorec nejběžnější sestavy tuzemského kytaristy!

Napsal PhDr. Mgr. Vítězslav Štefl, Ph.D. (») 7. 9. 2017, přečteno: 1206×
03-publikacni-cinnost/02-muzikus-clanky/pssCk-184-37-ianzavinacnowaack.jpg

► Název článku/studie: Vypočítaná pódiová sestava českého kytaristy (184/37) 

► Autor: Vítězslav Štefl

► Součást seriálu/řady: Pódiové sestavy slavných českých kytaristů

► Vydavatel: Muzikus

► Číslo/ročník: 09/2017

PssCk-184-37-ianzavinacnowaack

Ludvík Souček, klasik sci-fi literatury (mj.) kdysi napsal – pojďme si vypočítat vzorec mimozemšťana. A já říkám – protože se blíží konec řady těchto článků, mapujících sestavy známých českých kytaristů – pojďme si vypočítat takovou průměrnou sestavu, jakou má český kytarista za sebou na pódiu. A nazvěme si ho také nejběžněji - tak, jak je podle statistik nejběžnější tuzemské jméno a příjmení - tedy - představuje se vám Ian@Nowaack. No dobře, trochu jsme si to poangličtili, ale proč ne? A mimo jiné – proč navíc také nepojmout tuto problematiku trochu jinak, no ne?

Přátelé, výsledky byly dost zajímavé. Co je tedy nejtypičtější pro tuzemského kytaristu? Na co se obecně hraje nejvíce? Jen připomínám, že mi nešlo o různé variace modelů, typů a řad, jen jsem se chtěl podívat na celou záležitost co nejobecněji (což kolikrát vypoví více).

► Kytary – firma:

Více než čtvrtina kytaristů hraje na Fendery, za nimi jsou Gibsonisté (čtvrtina) a zhruba 10% kvílí svá sóla na Ibanezy. Až poté následují další značky, jako Paul Reed Smith, Washburny a další, poměrně vysoké procento zajímají kytary značky Janecký, Jurkovič a Kobrle (vyšlo jim to úplně stejně).

► Kytary – typy:

Zde to na celé čáře vyhrává Fender Stratocaster a to zcela s přehledem (přes 26% ze všech modelů a typů). Za ním je na důstojném druhém místě Gibson Les Paul (se skoro 16%) a bronz náleží zase Fenderu, tentokrát Telecasteru (což je zajímavé). Dost těsně mu ale na paty šlape Gibson SG (pouze o procento) a s tímtéž odstupem je následuje Gibson Explorer.

► Kytary – konkrétní řady:

Kategorii vede Fender Stratocaster, skoro o dvě třetiny za ním je Gibson Les Paul Standard a zajímavé je, že o třetí místo se ucházejí hned tři typy – Gibson Les Paul Custom, Fender Telecaster a Ibanez RG Prestige

► A co efekty - firmy?

Jednoznačně jsme národ BOSSáků, následovaných firmou Dunlop a broznovými Ibanez a TC Electronic (což trochu překvapilo).

► A konkrétní krabice?

První místo Dunlop Cry Baby wah pedál, dvojkou je BOSS Digital Delay a na třetím místě jsou BOSS Chorus a ladička TC Electronic PolyTune.

Nejvíce vidíme na pódiích zkreslovadla (více drivey než distortiony) a až teprve poté různé modulace.

► A aparáty?

Zde je to jasné. Skoro polovina kytaristů má za sebou stacky Marshall, z komb zase vede jednoznačně Fender. Dobře se umístily i Mesa/Boogie a Engl.

A jak jste na to vy?

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a třináct