Legendární festivaly 10 - 12 (Live 8, Glastonbury, Montreaux)

Napsal PhDr. Mgr. Vítězslav Štefl, Ph.D. (») 11. 6. 2020, přečteno: 543×
02-muzikus-pro-2020/festivaly10-12/live-8-pink-floyd.jpg

 Název článku/studie: Legendární festivaly 10 – 12 (Live 8, Glastonbury, Montreaux)

► Autor: Vítězslav Štefl 

► Vydavatel: Muzikus

► Číslo/ročník: 10/2019 – 12/2019


Zakončeme naší exkurzi po těch NEJ-SUPER festivalech závěrečným čtvrtým dílem, další trojicí akcí, které se nesmazatelně vepsaly do rockové historie. No aby ne. Jedna obracela svůj zrak na státy G8, druhá již dlouhodobě vítězí v anketě New Musical Expres jako nejlepší hudební akce a ta třetí - její jméno má přímou vazbu na jedny mé koně, na Deep Purple...


 

10) Live 8

Zcela dle rčení, když už něco nemůže být monstróznějšího, tak to udělejme ještě monstróznější… To byla ale jen z jedna tváří obrovské akce, která volně navázala na proslulou přehlídku Live Aid (na její dvacetileté výročí) a pojistila si tak už jenom tím kvantem vystupujících a rozlehlostí míst konání v podstatě v jednom dni své místo v žebříčku největších a nejvýznamnějších festivalů…

Live-8-06

Kdy a kde: 2. července v Londýně, Paříži, Berlíně, Římě, Philadelphii, Ontariu, Tokiu, Johannesburgu, Moskvě a Cornwallu, 6. července pak ještě v Edinburghu.

Live-8-pink-floyd

Vystupující: Tak headlinery byli v Londýně třeba Coldplay, Elton John, Paul McCartney, Pink Floyd (ti se tam dali poprvé od rozpadu dohromady – také ovšem i naposled), The Who, R.E.M., v Paříži to byli Muse či The Cure, v Berlíně pak Green Day, Phil Collins či Roxy Music, v Římě zase Duran Duran, ve Philadephii určitě Bon Jovi, Def Leppard, Eagles, Linkin Park či Stevie Wonder, v Ontariu jednoznačně Bryan Adams, Deep Purple a Neil Young, v Tokiu třeba Björk, v Johannesburgu přišel na pódium Nelson Mandela, v Moskvě hráli i Pet Shop Boys, v Cornwallu to byli Peter Gabriel či Dido a v Edinburghu vystoupili mj. třeba Wet či Bono Vox…

Live-8-rem

Pořadatel: Bob Geldof, což už je klasika. Pomáhal mu i Midge Ure, kytarista třeba Ultravox či Thin Lizzy

Live-8-05

Základní myšlenka: Filantropická akce se základní myšlenkou jednotně vyjádřit svůj názor ohledně tlaku na vyspělé státy G8 k zvýšení pomoci zaostalému světu (zejména Africe).

Poznámky: Celkem vystoupilo na 150 kapel (cca 1250 muzikantů), akci přenášelo 182 televizních stanic a přes 2000 webstanic.

Live-8-mccartney-a-bono

Zhodnocení: Tato monstr akce v podstatě přinesla své ovoce už jenom z hlediska dopadu základní myšlenky pomoci zemím třetího světa – summit zemí G8, který se konal pár dní po festivalu, zdvojnásobil finanční pomoc rozvojovým státům (z 25 na 50 miliard dolarů). Pokud na to vůbec měla vliv tato celosvětová akce, kdo ví – ale pokud ano, tak jedině dobře.


11) Glastonbury

Od roku 2010 je tento festival již pravidelně v anketě New Musical Expres vyhlašován jako nejlepší hudební festival vůbec. Kde se vzal počátek této významné akce, kdy pravidelnost akcí můžeme vysledovat už od konce sedmdesátých let?

Glastonbury-dnes-02

Kdy a kde: Předtím se v podstatě konaly jen dvě akce, roku 1971 už pod názvem Glastonbury a samotný debut, hodně skromný, se odehrál ještě pod názvem Pilton Festival o rok dříve, 19. září 1970 v Piltonu, hrabství Somerset v Anglii.

T-rex

Vystupující: Na úplném počátku této v současnosti v Anglii nejváženější kulturní akce hráli T.Rex (nahradili tam původně avizované Kinks), kteří tehdy stáli těsně před svým velkým úspěchem, dobově módně široce žánroví Quintessence, pozván byl folkař Al Stewart (mimochodem, znal se s Yoko Ono ještě předtím, než potkala Lennona), bluesrockoví Steamhammer, zpěvák Wayne Fontana a další.

Pořadatel: Michael Eavis

Základní myšlenka: Pořadatel poté, co viděl Led Zeppelin na Bath of Blues and Progressive Music, kam přišlo 300 000 lidí, se rozhodl uspořádat totéž dle svých představ.

Poznámky: Vstupné bylo ve výši jedné libry s tím, že v ceně bylo i mléko z blízké farmy… Mimochodem, festival se konal den poté, co zemřel Jimi Hendrix.

Rocnik-1970

Zhodnocení: Na tuto úvodní akci přišlo na 1500 lidí. Už na druhou, kde byl vstup free a kde headlinery byli David Bowie, Joan Baez a Pink Floyd (ti sice dostali peníze, ale nakonec nepřijeli) už přišlo na 12 000 fanoušků. Poté, akce od akce stoupal nejen počet návštěvníků, ale i ceny vstupenek. Přes 50 tisíc lidí se festival poprvé dostal roku 1986 (tahouni byli The Cure či Level 42), stotisícovou hranici překonal v červnu 1998 (Bob Dylan, Foo Fighters, Robbie Williams) a v podstatě už pod ní až do dnešních dnů nikdy neklesl. Festival se z původně jednodenní záležitosti rozrostl na pětidenní akci o několika pódiích – a také na výši vstupenky, letos 248 liber.


12) Montreux Jazz Festival… a ty další

Přátelé festivalů, dnešním dílem tento sloupeček končí. Ne, že by snad nebylo na světě dobrých festivalů, to ne, ale přece jen těch hodně, hodně významných, srovnatelných s námi již uvedenými až na výjimky zase tolik není. Než, nevadí. Rozloučím se s vámi z Montreux (jako fanda Deep Purple to snad ani jinak nejde) a ještě zmíníme jen těch několik dalších, které si obecnou pozornost jistě zaslouží.

Kdy a kde: Montreux, Švýcarsko, od roku 1967 v podstatě každý červen, červenec

Montreux-deep-purple

Vystupující: Některá jména jsou více méně stálicí festivalu – Deep Purple zde byli headlinery osmkrát (stejně, jako Miles Davis), šestkrát zde hrál Gary Moore, pětkrát Rory Gallagher, dvakrát Status Quo… Ovšem rekordmany jsou třeba Herbie Hancock (byl zde 27krát), B.B. King (21krát) atd.

Pořadatel: Zakladateli jsou Claude Nobs, jazzový klavírista Géo Voumard a novinář René Langel.

Montreux-santana-2015

Základní myšlenka: Původní čistě jazzová přehlídka se postupem doby změnila na cca až dva týdny trvající festival, kdy se vedle jazzu zařadily i další žánry, zejména pak rock.

Montreux-gary-moore

Poznámky: Na těchto akcích vznikla řada live alb (cca přes 80 titulů), z nichž můžeme jmenovat nahrávky třeba Deep Purple, Carlose Santany, ZZ Top (všechny se většinou jmenují Live At Montreux)

Montreux-dvd-clapton

Zhodnocení: Třeba takto – roku 1967 byli na festivalu 3 účinkující, roku 2014 se účastnilo už 163 souborů a umělců.

…a z významných festivalů a festivalových akcí jen zmiňme třeba ještě Newport Jazz Festival (od roku 1954, zaměření na jazz), Atlanta International Pop Festival II (1970, mj. Allman Brothers Band či Grand Funk), Summerfest (od 1968, headlinery mj. Metallica, Prince, Rolling Stones), Primavera (Španělsko, multižánr, důraz na alternativu), Roskilde (po Glastonbury druhý nejstarší evropský festival), Lollapalooza (od alternativy po hip hop), Ozzfest (putovní metalová a hardrocková záležitost), Wacken Open Air (od roku 1990, heavy metal), G3 (putovní Joe Satriani a spol.), Mayhem Festival (putovní HM)… No vidíte…

Vítězslav Štefl

------------------

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedenáct a nula