Goodbye Taky

Napsal PhDr. Mgr. Vítězslav Štefl, Ph.D. (») 16. 12. 2017, přečteno: 1130×
03-publikacni-cinnost/02-muzikus-clanky/rick-nielsen-5-krku.jpg

► Název článku/studie: Good Bye Taky! 

► Autor: Vítězslav Štefl 

► Součást seriálu/řady: Galerie super customů 31

► Vydavatel: Muzikus

► Číslo/ročník: 12/2017

Good bye taky

Vážení čtenáři, také i v tomto případě zde píšeme poslední díl miniseriálku, který byl z mých článků pro MUZIKUS třetí nejstarší (po Letem kytarovým světem a Kytarových velikánech) v historii Muzikusu. Pod celkovým označením GALERIE jsme si uvedli opravdu snad ► celé spektrum světa kytar. Vždyť první díl vyšel v lednu roku 2000 a zahájili jsme celou řadu nádherným Fenderem Stratem Davida Gilmoura. Ano, tehdy jsme dělali téma Slavné kytary, které bylo nejdelší (48 nástrojů). Poté následovala další témata – Galerie slavných krabiček (uvedli jsme jich 60), multiefekty, předzesilovače, syntezátory, přídavná zařízení (třeba smyčec, bottleneck…), modelery, aparáty (24 nejslavnějších značek jsme uvedli), nejtypičtější ovladače aparátů, nejtypičtější ovladače efektů, slavné snímače, reproduktory, nejslavnější části typů kytary a nakonec i super customy.

Abych jenom nevzpomínal, uvědomil jsem si, že i když jsme v rámci právě této galerie uváděli některé opravdové ulítávárny a to doslova, můžeme na podivné kytary narazit i zcela běžně! Ano. Vezměte si třeba ► obdélníkovou kytaru Bo Diddleyho, ► chlupaté kytary ZZ Top, ► patvar Princeho, ► pětikrká kytara Ricka Nielsena z Cheap Trick, koneckonců, za zcela nesmyslný návrh byl vedením Gibsonu považován ►  The Log, prototyp elektrické kytary od Lese Paula…

 

Galerie – to byly výlety, které jsem měl velmi rád, protože ukázaly na skutečnosti z historie rockové kytary, které se pomalu ukládají do zapomnění. A to je v každém případě nepřípustné – vždyť to byla právě kytara, která nastartovala změny v hudbě a umožnila zcela jiný vývoj celé hudební scény. Podrobně se tím zabývám i na svých přednáškách na katedře hudební výchovy na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a střípky jsme mohli ukázat i v rámci tohoto seriálu.

Takže ještě jednou děkuji čtenářům za osmnáctileté sdílení myšlenek a… ať vám to hraje!

Vítězslav Štefl

------------------

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a dvanáct