12 legendárních studií – díl 01-03: (1)Abbey Road, (2)Electric Lady, (3)Sun Studios

Napsal PhDr. Mgr. Vítězslav Štefl, Ph.D. (») 18. 4. 2021, přečteno: 516×
02-2021/01-03-studia/abbey-road-studios-01.jpg

► Název článku/studie: 12 legendárních studií – díl 01-03: (1)Abbey Road, (2)Electric Lady, (3)Sun Studios

► Autor: Vítězslav Štefl 

► Vydavatel: Muzikus

► Číslo/ročník: 1/2020 – 3/2020


Abbey Road Studios

Po legendárních festivalech tu máme další řadu „legend“ a to tentokrát nahrávací studia. A čím začneme? To je prostě jasné. Opravdu totiž není možné začít tento sloupeček a ignorovat v podstatě obecně nejznámější studio na Abbey Road v Londýně. Legendární Beatles na legendárním obale, zachycující je na přechodu pro chodce, který se nachází právě před vstupem do těchto studií, to už navždy určilo postavení tohoto místa.

Kde?

Londýn, Westminster, St John’s Wood, Abbey Road 3.

 

Vznik?

V listopadu 1931, zakladatelem byl label Gramophone Company, předchůdce značky EMI.

 Pink Floyd - Ummagumma - Amazon.com Music

Výběr ze jmen a nahrávek?

Je jasné, že největším jménem jsou Beatles a skoro všechny jejich nahrávky z období let 1962 – 1970. Mj. zde ale vznikla třeba i skladba Apache od Shadows, první alba Pink Floyd se točila také právě zde (ano, třeba od Ummagumma po Wish You Were Here včetně super alba Dark Side of the Moon), Deep Purple zde vytvořili legendární In Rock, vznikla zde alba Metalliky, Muse, Nightwish, Kate Bush, Xtc, Rush, Radiohead, Depeche Mode, Alanis Moriseette, Coldplay, Maroon 5, Robbieho Williamse, Europe… Nesmíme také zapomenout na sólové dráhy jednotlivých členů Beatles…

 

…a třeba?

„Lidé jsou pořád unešený, když procházejí vstupními dveřmi“, říká Isabel Garvey, současná generální ředitelka studií. „Jsme rádi, že máme takový statut legendy.“

 

Pozn.:

Roku 1979 zde vznikl první digitální singl v Anglii. Roku 2009 existenci studia ohrozili developeři, ale britská vláda místo uchránila a o rok později mu udělila statut Anglického dědictví, čímž objekt zachránila od dalších změn. Mimochodem, ve studiu č. 2, kde nahrávali třeba Manfred Mann či Hollies natáčel i Meky Žbirka…

Abbey Road - The Beatles [LP] (50th Anniversary Edition) od 614 Kč |  Zboží.cz 

Špička ledovce?

Tak třeba Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band (1967) nebo přímo Abbey Road (1969). Jo, obě alba jsou od Beatles…


Electric Lady Studios

Druhý díl nás přenese do Ameriky a to k osobnosti Jimiho Hendrixe. Ano, ten totiž stojí za vznikem tohoto dnes už legendárního studia.

Kde?

New York, Greenwich Village, 8th Street.

 

Vznik?

Roku 1968 si Hendrix a jeho manažer Michael Jeffery koupili tehdy zrovna zaniklý noční klub The Generation. Místo pak proslulo nejen Hendrixovými vystoupeními, ale zahráli si tam třeba i B.B. King, Chuck Berry a další. Hendrix chtěl původně dál provozovat místo jako hudební klub, ale producent Eddie Kramer ho nakonec přesvědčil, aby zde vybudoval nahrávací studio. To tedy bylo nakonec slavnostně otevřeno 26. srpna 1970, mezi hosty tehdy byli kupříkladu Eric Clapton, Ron Wood…

Výběr ze jmen a nahrávek?

Záběr je široký. Patří sem třeba slavná 4 od Foreigner, Kiss zde mají zářezy s takovými tituly, jako Destroyer či Alive II, Frank Zappa tu udělal Apostrophe, Led Zeppelin točili Houses of the Holy či Physical Graffiti (onen slavný čtyřdiskový box set tu Jimmy Page také zrealizoval), Ozzy Osbourne tu má Ozzmosis, Iron Maiden zde vytvořili Powerslave, nesmírně úspěšné LP Supernatural zde vykouzlil Carlos Santana…

 

…a třeba?

„Narazila jsem si slaměný klobouk a šla na tu otvíračku,“ vzpomíná Patti Smith. „Ale nemohla jsem se přimět vejít dovnitř. Tehdy šel kolem Hendrix a našel mne, jak sedím na schodech. Sedl si tam se mnou a vyprávěl mi o tom, co by chtěl se studiem dělat. Snil o muzikantech, kteří by se sešli, sedli v kruhu a jen hráli a hráli, dokud nenajdou společný jazyk. A tenhle univerzální výsledek chtěl nahrát…“

Pozn.:

Je to nejstarší a zároveň i stále existující a prosperující nahrávací studio v celém New Yorku!

 

 

Špička ledovce?

Tak vedle historicky cenných nahrávek Jimiho Hendrixe (Cry of Love) to jednoznačně je dvojnásobně diamantové album Back in Black, kterým se AC/DC s tehdy novým zpěvákem Brianem Johnsonem nejen ocitli zpátky v sedle, ale vyšvihli se na světovou špičku.


Sun Studio

A máme tu třetí pokračování, kdy si uvedeme studio, které stálo u počátku krále rock and rollu Elvise Presleyho. Přeneseně tak můžeme říct, že tady ten frmol začal…

Kde?

Budova na 706 Union Avenue,Memphis, Tennessee.

 

Vznik?

3. ledna roku 1950 si Sam Phillips v budově, kde sídlil i jeho label Sun Records otevřel studio pod původním názvem Memphis Recording Service.

 

Výběr ze jmen a nahrávek?

Vedle Elvise zde jmenujme určitě další tři velikány té doby, kteří spolu s Presleym dostali přezdívku Million Dollar Quartet. Není divu, nahrávali zde Carl Perkins (ten zde mj. vytvořil kasovní trhák Blue Suede Shoes), Jerry Lee Lewis a Johnny Cash (dokonce se zde i všichni sešli na jedné nahrávací frekvenci).

 

…a třeba?

Za prvé -Sam Phillips byl i inovátorem – například při natáčení Presleyho skladeb inovativně použil páskové echo, kdy docílil specifického zabarvení celé nahrávky. U RCA, kam poté Presley přesídlil, si s tím nevěděli rady a zkoušeli to tak, že nahrávky pořizovali ve velké, prázdné chodbě – stejného efektu však nedosáhli.

Za druhé - v tomto studiu také snad poprvé došlo k tomu, že v tomto typu hudby už nebyl zpěv tak výrazně vpředu, ale dostal se na úroveň ostatních nástrojů, což vytvořilo úplně jiný, kompaktnější obraz celé skladby.

A třeba za třetí – má se za to, že zde vznikla legendární skladba Rocket 88, což je považováno za první čistě rockandrollovou nahrávku. Jejím autorem byl Ike Turner (ano, tehdy manžel dnešní rockové babičky Tiny Turner).

 

Pozn.:

Až v tomhle studiu se vlastně zformovala doprovodná kapela Elvise, kde vedle kontrabasisty Billa Blacka se stali známými zejména kytarista Scotty Moore a bubeník DJ Fontana.

 

Špička ledovce?

Z historického hlediska to je jednoznačně první singl That’s All Right, který Elvise dostal do širšího povědomí. Sluší se poznamenat, že na druhé straně singlu byla neméně dobrá pecka, Blue Moon of Kentucky.

Vítězslav Štefl

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a tři