Legendární festivaly 7 – 9 (Rock In Rio, Monsters of Rock, Reading)

Napsal PhDr. Mgr. Vítězslav Štefl, Ph.D. (») 10. 6. 2020, přečteno: 746×
02-muzikus-pro-2020/festivaly07-09/rock-in-rio-06-queen.jpg

 Název článku/studie: Legendární festivaly 7 – 9 (Rock In Rio, Monsters of Rock, Reading)

► Autor: Vítězslav Štefl 

► Vydavatel: Muzikus

► Číslo/ročník: 07/2019 – 09/2019


A je tu třetí díl našeho výletu po těch NEJ-SUPER festivalech rockové historie a tedy další tři úžasné akce. U první z nich se podíváme do Brazílie, další dvě jsou z anglické půdy, kdy první se stala stálicí hard'n' heavy scény a druhá zrcadlem dobových trendů v tom nejlepším slova smyslu.


07) Rock In Rio aneb Když už, tak už

Přesně tak – když už nějaký monstr festival, tak ať to stojí za to. Tak tomuhle kritériu zcela jednoznačně vyhovuje událost Rock In Rio. A i když dodnes proběhlo již skoro dvacet ročníků, zaměříme se na start celé této plejády, na legendární akci roku 1985.

Rock-in-rio-03

Kdy a kde: 11. – 20. ledna 1985, Rio de Janeiro, Brazílie, na vybudovaném prostranství, nazvaném City of Rock

Rock-in-rio-06-queen

Vystupující: 10 dní přineslo řadu headlinerů, mezi nimiž nejlákavějšími jmény byli Queen, Yes, AC/DC, k dalším tahákům patřili George Benson, Rod Stewart, Iron Maiden, vystoupili i Whitesnake (ti zastoupili Def Leppard, kteří vypadli kvůli fatální nehodě Ricka Allena), Ozzy Osbourne, Scorpions či třeba i Nina Hagen nebo novovlní B-52’s

Queen odehráli na festivalu dva koncerty, oba dva byly přenášeny televizními stanicemi, na oba přišlo cca 320 000 fanoušků a ve více než 60 zemích je sledovalo cca na 60 miliónů lidí. Slušné P.R… Ostatně i Yes zde zahráli dvakrát (jako vlastně každý nebrazilský umělec), v té době totiž světem jela naplno síla jejich alba 90125.

Rock-in-rio-scorpions

Pořadatel: Roberto Medina

Rock-in-rio-whitesnake

Základní myšlenka: Setkání světových hvězd s domácími interprety.

Rock-in-rio-iron-maiden

Poznámky: V tomto období se Brazílie přestala zmítat v sociálních nepokojích a vykročila ke svému dalšímu vývoji. A tohle jako startovní akce byl hezký začátek.

Rock-in-rio-05

Zhodnocení: Festival navštívilo jeden milión 380 tisíc lidí a akce byla tak úspěšná, že jak v Riu, tak i na dalších místech na světě pod touto hlavičkou proběhla už 19krát, kdy celkem dorazilo na devět a půl miliónů fanoušků, došlo k více, než dvou tisícům vystoupení… No, vraťme se k naší základní akci v polovině osmdesátých let. Tak například Bruce Dickinson dozpíval i přes silné krvácení z obočí po bouchnutí kytarou, prodalo se přes 900 000 tisíc hamburgerů, snědlo se půl miliónu kusů pizzy a vypilo se přes milión a půl litrů nejrůznějších nápojů za použití čtyř miliónů plastových kelímků. A environmentalisti právě omdleli.


08) Monsters of Rock aneb Viva, Hard!

Svět hard’n’heavy dostal svůj středobod – zvláště, když z původní myšlenky uspořádat festival jen jednou a pak se uvidí se zrodilo ono „pak se uvidí“ – neboli výroční akce, zaměřena na oslavu hardrockového fenoménu prostřednictvím husté koncentrace těch největších hvězd žánru (aneb minimum výplní).

Monsters-of-rock-1980-01

Kdy a kde: 1. ročník se uskutečnil 16. srpna 1980 v prostoru závodní dráhy v Donnigtonu v Laicestershire v Anglii

Monsters-of-rock-1980-03

Vystupující: Na této úvodní, legendární akci vystoupili Rainbow (rok předtím vydali silné LP Down to Earth), Judas Priest (zrovna jim vyšlo zásadní a pro metalisty povinné album British Steel), Scorpions (najeli na úspěch deskou Animal Magnetism), kanadští April Wine, tehdy platinoví Saxon (Wheels of Steel), nastupující Riot a méně známí Touch.

Pořadatel: Paul Loasby (mj. promotér anglického turné Rainbow) a Maurice Jones (ten zase znal majitele areálu).

Monsters-of-rock-1980-04-judas-priest

Základní myšlenka: Představit hardrockové a, později, i heavymetalové soubory na jedné akci.

Poznámky: Místo vyhovovalo jak z hlediska dopravy (hustá dálniční síť v okolí) tak i terénem, který, svažitý, dovoloval dobrý výhled celému davu.

Monsters-of-rock-1980-05-saxon

Zhodnocení: Z 35 tisíc návštěvníků první, úvodní akce začal počet fanoušků stoupat až na první vrchol, kdy roku 1988 přišlo na festival 107 tisíc posluchačů. Tehdy ale došlo k tragédii, kdy při vystoupení Guns N’Roses zemřeli dva diváci. Pak došlo k první přestávce v pravidelném konání a až ob rok se při omezení návštěvnosti na maximum 75 tisíc diváků festival vrátil. Realizoval se pak v mnoha zemích, kdy největší, nejmonstróznější událostí bylo konání v bývalém Sovětském Svazu roku 1991. Tam prý přišlo na 1,6 miliónů fanoušků.

V devadesátých letech při úpadku zájmu o hard’n’heavy se festival dostal do problémů a plně se ve svém původním poslání oživil až roku 2006, kdy jako headlineři vystoupili Deep Purple a Alice Cooper. Zajímavostí pak jistě je, že AC/DC se jako jediní ze všech za ty roky uvedli na těchto akcích – čtyřikrát!


09) Reading

V současné době jde vlastně o dvojici festivalů, dvě strany jedné mince, Reading a Leeds (Reading je ale starší). Obecně se považuje za první ročník této výroční události rok 1971 – ovšem jako přehlídka hudby je festival realizován již od roku 1961…Pojďme se ale zaměřit na onen první ročník, konaný právě a poprvé v Readingu…

Reading-01

Kdy a kde: Až na historické výjimky tři dny, pátek až neděle, v tomto případě 25. – 27. června 1971, Little John’s Farm na Richfield Avenue v městě Reading (předtím se festival konal na různých místech)

Rory-gallagher

Vystupující: Na hlavní scéně se tehdy uvedli mj Wishbone Ash (na své slavné LP Argus tehdy ještě čekali), Genesis (jejich pověst po vydání Trespass šla rychle nahoru), Rory Gallagher (debutová sólovka sklidila v Anglii zlato), Van Der Graaf Generator (aneb Peter Hamill a jeho vize), Renaissance (trochu zklamaní z malého ohlasu jejich dvojky, Illusion)…

Reading-10

Pořadatel: nyní agentura Festival Republic, v počátcích Harold Pendleton (zakladatel Marquee Club v Londýně).

Základní myšlenka: Na počátku šedesátých let šlo o přehlídku jazzu, roku 1963 tam pronikli Rolling Stones, The Who a další, o šest let jazz zmizel ze scény toho festivalu úplně. V sedmdesátkách se vystupující rekrutovali z vyloženě rockové scény, na konci desetiletí byl festival vůbec první, co začal protlačovat punk a new wave – což tehdy vedlo i k fyzickým šarvátkám mezi posluchači…

Poznámky: …a kdo tam bude letos? Třeba Foo Fighters!

Reading-02

Zhodnocení: Celá myšlenka pořádání přehlídky hudby se přímo ukázkově vyvíjela v průběhu všech let – od jazzu po nejsoučasnější styly. Byla období, kdy 200 tisíc lístků zmizelo za 24 hodin, byla období, kdy festival čelil kritice, že se věnuje pouze jednomu stylu (v 80. letech), byly časy, kdy fanoušci dali hodně najevo pořadateli svůj nesouhlas s line-upem – ale v každém případě jde o akci, která patří k těm nejvýznamnějším už jenom proto, že se po desetiletí stala součástí vývoje rockové scény.

Vítězslav Štefl

------------------

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedenáct a dvanáct