Festival Tivolí hudební léto©, 2. ročník

Napsal PhDr. Mgr. Vítězslav Štefl, Ph.D. (») 13. 9. 2019, přečteno: 403×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online04-hudebni-cinnost/obrazek1.jpg

Tivolí hudební léto©, 2. ročník

Obrazek1

Rok se sešel s rokem a vzhledem k mimořádně příznivému ohlasu na tuto akci, která proběhla minulé léto v areálu restaurace Tivoli, se i letos uskutečnil tento celoletní multižánrový festival, který je svým zaměřením, rozsahem a způsobem realizace výjimečnou záležitostí široko daleko. Ano, jde o výjimečnou věc, protože podobné hudební dění s pravidelným programem týden co týden s tak nastavenými finančními podmínkami vůči návštěvníkům a vystupujícím hned tak někde nenajdeme. A to vím, o čem mluvím – za celou dobu mé aktivní hudební činnosti napříč jejími formami (a je to již přes 37 let) opravdu nevím o takovéto formě festivalu, kterou by město, obec ve spojení s dalšími subjekty realizovala. A navíc, což potvrzuje má slova, tyto skutečnosti potvrdili nejen účinkující z jiných regionů, ale tato fakta vyplynula i z materiálů a ohlasů v celé šíři sociálních sítí a webových portálů. Jsem přesvědčen, že už jenom právě tato skutečnost, kdy se jméno naší obce dostalo na hudební mapu nejen okresu a kraje, je jednoznačně kladnou a prospěšnou záležitostí a je zřejmé celou akci i z tohoto pohledu takto pojímat.

1. Obecná charakteristika

1.1 Název akce

TIVOLÍ hudební léto ve Velkém Březně

1.2 Ročník

Druhý

1.3 Místo realizace

Areál restaurace Tivoli ve Velkém Březně. Opět se potvrdila ta skutečnost, že tato lokalita poskytuje své nepopíratelné výhody. Venkovní areál je dostatečně velký, aby se tam mohly konat podobné hudební akce, pódium je velmi dobře zastřešené pro případ i lehčího poprchávání (či usilovného slunečního záření), jsou zde doširoka rozložené slunečníky (ze stejných důvodů, jako u pódia), restaurace disponuje i sálem v případě deště či bouřky (aby se nemusela akce odvolávat) a výborné je i vlastní umístění, které se nachází mimo střed obce, takže se minimalizuje případné obtěžování zvukem a návštěvníky. Navíc kolem vede cyklostezka, takže další možnost upozornění na restauraci a akci samotnou.

1.4 Období

Celé letní prázdniny a to každou sobotu. Až na jednu výjimku a to na samém závěru, kdy produkce proběhla již v pátek (ale to až níže).

1.5 Časy produkce

Začátky všech produkcí, které zahrnovaly dva soubory (což bylo nejčastější) nebo soubor jeden byly v 18:15 hod. Pouze v jednom případě, kdy se na pódiu vystřídaly hned tři kapely, 27. 7. v programu Hard ‘n’ heavy nálet, začal večer už v 17:45 hod. Všechny produkce, všechny večery bez rozdílu pak končily vždy před 22:00 hodinou.

1.6 Žánrové zaměření

Stejně, jako minulý rok i zde jsme cílili na multižánrový obsah. Což se podařilo splnit, takže v náplni byl rock, heavy metal, country, country rock, southern rock, crossover, big beat, pop rock, folk rock, swamp rock, unplugged atd. Vynikající je, že vedle fanoušků, co si každá kapela tzv. přivezla sebou, se návštěvníci bavili při jakémkoli stylu, na většině akcí se objevovaly ty samé tváře jak z naší obce a okolí, tak i z Ústí nad Labem a Děčína. Taky dobře, ne?

1.7 Cíl

Kulturní akce obce s maximálním využitím areálu Tivoli vzhledem k výhodnosti jeho umístění s důrazem na propagaci obce a zvýraznění možnosti potenciálu Tivoli a obce. Tečka. Výsledek? Každý, kdo na akci byl, každý, kdo se o to aspoň trochu zajímal, každý, kdo chtěl vidět výsledky, ví, že se to do puntíku podařilo.

1.8 Finance

Vstup pro všechny návštěvníky byl ZDARMA a o všechny potřebné náklady bylo postaráno. Na rozdíl od minulého ročníku obec, tedy pořadatel, tentokrát nefinancovala celou realizaci akce, takže se připojily i další subjekty, které se rozhodly tuto rozhodně nevšední kulturní záležitost podpořit. Nejvýrazněji tuto akci vedle ►obce Velké Březno tedy zaštítil ►Ústecký kraj, k němu se připojily i další instituce a firmy, mezi něž patří nájemce restaurace Tivoli, ►Jiří Česnohlídek, dále ►Irish Pub v Ústí nad Labem a ►Elkus-Gastro.cz.

Díky tomu mohl produkční a organizátor akce zajistit odpovídající soubory a kvalitní technické zázemí.

1.9 Realizační tým  

►Organizátor, produkční a supervizor akce: Vítězslav Štefl, zastupitel obce (dále jen organizátor).

Pozn.: Rád bych zde poděkoval starostovi obce, p. Karlovi Jungbauerovi a jeho týmu na obecním úřadu za pomoc při vyplňování potřebných formulářů při oslovování dalších subjektů ohledně dofinancování akce. Poděkování patří i radnímu p. Mottlovi, který byl přítomen při startu akce a byl připraven odborně zasáhnout ve věci elektrické energie.

►Za zvuk a světla byl po většinu festivalu (celkem na osmi večerech) odpovědný Jaroslav Rychnovský, který často rozmanité požadavky vystupujících zvládl naprosto skvěle (poradil si i v jednom případě, kdy počasí tak úplně zcela nepřálo a lehce pršelo…). Takže jednoznačný dík. Poděkování patří i zvukaři zcela první akce, Jirkovi Štěrbovi, který pomohl realizovat start celé akce. V jednom případě si pak kapela přivezla zvuk sebou.

►Propagaci jsme svěřili zkušenému Emiliu Dvořákovi a jeho týmu, což mělo za následek, že o akci se musel dozvědět snad každý (ale o tom se ještě zmíníme).

►Můj dík patří i personálu restaurace TIVOLI, týmu provozní vedoucí Dany Brabencové, který se dokázal nejen vyrovnat s některými návaly žízně (při vystoupení skupin Stará škola a Seven se vypilo cca 10 sudů), ale postaral se o všechny vystupující (včetně pořadatele, za což osobně děkuji paní Daně Brabencové), pro návštěvníky fungoval i grill, během toho období se zrenovovala i část venkovního sezení, takže jsem přesvědčen, že p. Česnohlídek, vedoucí, může být spokojen.

2 Vteřiny před…

2.1 Skupiny

Příprava celé akce začala v podstatě už v prosinci minulého roku. Bylo třeba nasmlouvat soubory, které právě v tomto exponovaném období, tedy v létě, vykazují nejvyšší koncertní činnost. Tato část přípravy byla živá nejen do samého počátku festivalu, tedy 29. 6., ale bylo nutno řešit některé problémy i během celého léta. Některé skupiny nemohly náhle přijet kvůli onemocnění svých členů, dva soubory si musely dohodnout přehození pořadí vystoupení kvůli personálním problémům, jedna skupina se mezi sebou špatně domluvila a nemohla dostát závazku, že přijede (hráli někde jinde) atd. Přes tyto situace se organizátorovi vše podařilo zajistit a celý festival měl hladký průběh.

2.2 Propagace

Organizátorem oslovený Emilio Dvořák zajistil nejen grafický návrh propagačních materiálů, ale i jejich tisk a následný rozvoz, výlep a vývěs. A to nejen v rámci obce Velké Březno a Valtířov, ale i v okolních obcích včetně Ústí nad Labem a Děčína.

Navíc v rámci jím vydávaného kulturního přehledu Enter proběhla propagace akce i v této tiskovině a to opět na Ústecku i Děčínsku.

Výborným počinem bylo zřízení stránky na facebooku (@TivoliHudebniLeto), o kterou se pak produkce a pořadatel v jedné osobě staral po celou dobu léta. Taktéž byla zřízená stránka i na bandzone.cz a výborným tahem bylo i to, že jednotlivé skupiny v podstatě ve svém vlastním zájmu sdílely a oslovovaly a přeposílaly informace o této akci všem svým fanouškům.

Organizátor také zajistil periodické zprávy v Ústeckém deníku, kde proběhla propagace celého léta. Takže? Opět bez problémů a s úspěchem.

 Obrazek2

3. Pohledy na akci

3.1 Začátek prázdnin (29. 6.):

Vystupující: Stará škola (Ústí nad Labem), Seven (České Budějovice)

01-starA-Skola

02-seven

V sobotu 29. 6. proběhl start, který se jednoznačně vydařil. Celý festival zahájila energicky ►Stará škola ve svém programu ►Classic, kdy v klasickém složení kytara – baskytara – bicí předvedla svůj lety prověřený materiál ve zcela novém, nadupaném provedení. Již přes rok a půl funguje tato legenda v tomto složení, tedy ve triu, kdy se tak vrátila ke svému nejvlastnějšímu feelingu, k hard rocku. A daří se to, protože nabídky rostou a činnost tohoto power tria jde neustále nahoru.

Po úvodním setu se začala připravovat hard’n’heavy formace ►Seven, která si sebou přivezla značné množství na této scéně zatím nevídaných efektů a pódiových vychytávek. Vedle stanu s merchem a plachet to pak byly během neuvěřitelně skvělého vystoupení i nevšední efekty, mezi nimiž nechyběly plamenné výbuchy na scéně i hořící kytara během sóla či hra na baskytaru a kytaru elektrickou vrtačkou…

Seven předvedli vynikající vystoupení, které se také setkalo s velkým ohlasem.

Dohromady obě kapely tak kvalitně otevřely celý druhý ročník festivalu a i když se jednotliví protagonisté souborů znali z minulých dob, po těchto vystoupeních se vzájemně dohodli na spolupráci a začali připravovat společná vystoupení.

Přišlo cca 250 lidí, technika byla super (zvučil a svítil tým Jirky Štěrby), restaurace jela na plné obrátky (vypilo se deset sudů), počasí vyšlo jak na objednávku a všechno šlapalo, jak mělo. Na akci přišlo i vedení obce včetně starosty, p. Jungbauera. což výborně podtrhlo celé zaměření akce.

https://ustecky.denik.cz/kultura_region/festival-tivoli-hudebni-leto-2-nabidl-na-zacatek-starou-skolu-a-seven-20190704.html

3.2 To NEJ z bigbeatu a rocku (6. 7.):

Vystupující: Bonifanti (Ústí nad Labem), Stará škola JINAK (Ústí nad Labem)

 03-bonifanti

04-starA-Skola-jinak

Druhý večer druhého ročníku celoletního festivalu Tivolí hudební léto se nesl pod názvem To NEJLEPŠÍ z bigbeatu a rocku. A také že ano! Obě dvě kapely předvedly své oblíbence, své vzory, své idoly a to v perfektní formě. ►Bonifanti nabídli mj. třeba Erika Claptona, Beatles, JJ Calea, Free (nesmrtelnou skladbu All Right Now), zazněla třeba i Riding with the King, výsledek spolupráce Erika Claptona a BB Kinga a další a další skladby. ►Stará škola v rozšířené sestavě pro program ►JINAK vlétla mezi diváky nejproslulejšími hity od Led Zeppelin, The Who, ZZ Top či Motörhead (nemohlo nedojít na baskytaristovu oblíbenou Ace of Spades), kapela předvedla i instrumentálně vysoce náročné skladby od King Crimson (21st Century Schizoid Man) či Modrého efektu (Je třeba obout boty a pak dlouho jít) a řadu dalších.

Úspěch večera byl tak jednoznačný. Do areálu přišlo cca na 260 lidí, počasí bylo skvělé, zvuk super, restaurace jela na plné obrátky a jak na pódiu, tak i v obecenstvu panovala naprostá pohoda. Toto neobyčejné souznění mezi pódiem a diváky začíná být pro tyto akce již standardní záležitostí. Buďme rádi.

https://ustecky.denik.cz/kultura_region/tip-deniku-tivoli-hudebni-leto-stara-skola-a-bonifanti-ve-velkem-brezne-20190704.html

https://ustecky.denik.cz/kultura_region/festival-tivoli-hudebni-leto-podruhe-i-druhy-vecer-pobavil-20190708.html

3.3 Rockoví klasici (13. 7.):

Vystupující: Black Sabáka (Ústí nad Labem), Last Rebel (Krupka)

 05-black-sabAka

06-last-rebel

...a třetí večer, nazvaný Rockoví klasici, se i přes nepřízeň počasí vyloženě povedl. I když to zezačátku vypadalo, že celou akci schováme do sálu nad restaurací, rozhodli jsme se nakonec ponechat celý večer venku. Zvukař Jarda Rychnovský celé situaci perfektně přizpůsobil sestavu, takže případný menší deštík zvučení akce neohrozil. A udělal dobře, protože se déšť nakonec spustil (i když jen krátce). Vzhledem k počasí a tomu, že v podstatě tři dny předtím úporně lilo, tak přišlo nakonec dostatek lidí (cca 130 lidí), všechna místa k sezení venku byla obsazena, návštěvníci seděli i na schodech a u stolů nad restaurací u vchodu do sálu. Tým Dany Brabencové z restaurace Tivoli rozmístil ještě více slunečníků (takže bylo kam se schovat, aniž by člověk musel dovnitř), nabídka občerstvení se zněkolikanásobila, gril jel i při přeháňkách a tak večer mohl začít.

Jako první vystoupili ►Black Sabáka, kterým na ten večer chyběl jeden kytarista, což ale nevadilo, protože soubor s energií sobě vlastní předvedl jak původní materiál, tak i nejnovější skladby včetně Ledové růže, na níž kapela zrealizovala skvělý klip (můžeme ho vidět třeba na Youtube a stojí to za to). Navíc během vystoupení došlo i k "přezbrojení", kdy baskytarista Tomáš Kříž vzal do ruky kytaru (ke konci vystoupení mu praskla struna, což byl jev, který se stal pro tento večer typickým...) a svůj post na několik skladeb postoupil Radku Müllerovi, baskytaristovi z U.X.B.

Black Sabáka ukončila svůj set, pršet přestalo a po technické přestávce přišla na řadu další kapela večera, ►Last Rebel. Jednoznačně pohodová skupina sedmi muzikantů předvedla svůj repertoár jižanského feelingu, kdy došlo jak na vlastní skladby, tak i na skladby převzaté. I zde v rámci vystoupení vlastně došlo k rychlým výměnám nástrojů - za prvé vedle výměn z elektrické na akustickou začaly praskat struny Slávkovi Vojnarovi, který tak svého Gibsona Les Paula musel rychle odložit a vypůjčit si od dalšího kytaristy souboru, Jury Machače, krásného bílého Fendera Telecastera a za druhé klávesista František Janačík převzal baskytaru od Feryho Vojnara, který si zase zazpíval... 

Celý večer tak dostal svou nezaměnitelnou dynamiku, která se stala pro tuto akci již typickou záležitostí, obě kapely šlapaly jak hodinky, posluchači byli spokojeni, všechno fungovalo, obloha byla nakonec shovívavá, takže oba protagonisté a zpěváci souboru, Jan Domecký z Black Sabáky a Michal Mike Vojnar z Last Rebel a organizátor akce Vítězslav Štefl mohli být vyloženě spokojeni. A tím i všichni ti, co akci podpořili.

https://ustecky.denik.cz/kultura_region/rockovi-klasici-pobavili-festival-tivoli-hudebni-leto-2-20190716.html

3.4 Country jízda! (20. 7.):

Vystupující: Country Rodeo (Ústí nad Labem), Kliďánko (Ústí nad Labem)

 07-country-rodeo

08-kliDAnko

Stejně, jako minulý ročník, i nyní jsem zařadil na program Tivolího léta další styl, country music, a náš celoletní hudební festival tak získal další rozměr. Počasí bylo akci jednoznačně nakloněno, takže areál restaurace Tivoli se krásně naplnil v podstatě až, jak se říká, po okraj. Celkový počet návštěvníků se pohyboval někde kolem čísla 260, 270 lidí (tedy opět, jako třeba na první dva rockové večery), restaurace jela na plné obrátky, zvuk zcela rezonoval s žánrem, takže resumé? Opět naprostá spokojenost, opět se večer úžasně povedl!

Prvním souborem večera byli ►Country Rodeo, skupina vyhraných muzikantů pod vedením Josefa Šilhavého alias Pepy Joe Harmoniky, kytaristy, zpěváka a hráče na foukací harmoniku, který spolu se svými kolegy a famózní zpěvačkou, houslistkou a klávesistkou Monikou Löflerovou předvedli vysoce energický set, který nejen perfektně uvedl celý večer, ale také i roztancoval celý areál. Soubor tak zopakoval svůj úspěch na tomto festivalu z minulého roku, přivezl si sebou i svůj fan club a v jeho vystoupení nechyběly ani takové skladby, jako Proud Mary od Creedence Clearwater Revival či Cotton Eye Joe, hit od Rednex.

Po krátké technické přestávce začalo vystoupení další skupiny, kapely ►Kliďánko. Zkušení muzikanti, seskupení kolem protagonisty souboru, kytaristy a zpěváka Jiřího Šmída zahráli celou řadu country standardů včetně songů například od T. Byrda, A. Jackson, Guy Clarka a dalších prověřených jmen tohoto stylu. Kliďánko zcela dle svého názvu v pohodě rozehráli svůj repertoár a nejen na parketu, ale i v ostatních prostorách areálu se tancovalo a tancovalo. 

Již tedy čtvrtý večer festivalu v Tivoli proběhl naprosto ke spokojenosti všech zúčastněných. Zvláště, když zanedlouho po ukončení celého večera začala bouřka a spustil se déšť. 

https://ustecky.denik.cz/kultura_region/tivoli-hudebni-leto-2-country-jizda-v-restauraci-tivoli-20190724.html

3.5 Hard ‘n’ heavy nálet (27. 7.):

Vystupující: Tarantule (Chabařovice), Eredar (Děčín), Apollo DC (Děčín)

09-tarantule

10-eredar

11-apollo-dc

Pátý večer zažil náš celoletní festival ve Velkém Březně opět rockové řinčení a to dokonce přímo ve stylu hard ‘n’ heavy music. Navíc ten večer vystoupili v tomto duchu hned tři soubory, a aby nebyl o překvapení konec, tak poprvé v historii Tivoli se představila děčínská scéna. Leč popořádku. Nejdříve je ale nutné říci, že návštěvnost byla opět skvělá, cca 210 – 230 lidí. Takže? Zase se povedlo!
Večer otevřela formace ►Tarantule (ten den to byl už jejich druhý koncert, takže byli výborně rozehraní!). Tento hard’n’rockandrollový kvartet předvedl skvělou a živou show, která okamžitě oslovila přítomné fanoušky. Vystoupení bylo skvěle připravené, jedna skladba střídala druhou, obecenstvo si pak vyžádalo i přídavek, skladbu Obelix, kterou si zazpívali i posluchači.
Po krátké přestávce nastoupili crossoveroví ►Eredar, kteří tak suverénně uvedli děčínskou scénu. Jejich nadupaný sound a nekompromisní přístup včetně hlubokého feelingu dodal večeru další rozměr. I zde si na závěr fanoušci vydupali přídavek, který završil vystoupení této skupiny.
Závěr večera jednoznačně patřil další děčínské kapele, známým muzikantským matadorům, skupině ►Apollo DC. Poctivý hard and heavy styl, střídající se sóla, našlapaný spodek, energický tah na bránu – a jásající fanoušci, které na fotkách nebylo možné zachytit v klidu… Samozřejmě došlo i na přídavek a ten byl přímo parádní! Navíc zde byl i další zajímavý prvek – kytarista a zpěvák kapely, Jarda Rychnovský, je vlastně výsostným zvukařem skoro všech akcí letošního ročníku Tivolího hudebního léta. Takže klobouk dolů…
Všechno proběhlo přesně dle plánu. A to je dobře, ne?

https://ustecky.denik.cz/kultura_region/tivoli-hudebni-leto-tentokrat-zvalo-na-hard-n-heavy-nalet-20190729.html

3.6 Akusticky. Akusticky? Akusticky! (3. 8.):

Vystupující: R.A.Š. (Ústí nad Labem), Stará Škola Unplugged (Ústí nad Labem)

12-raS

13-starA-Skola-unplugged

Dne 3. srpna 2019 se festival dostal do své druhé poloviny realizace a nutno uznat, že se tento večer doslova dokonale podařil. Těžko slovy vyjádřit onu velice uvolněnou, příjemnou atmosféru, která vznikla mezi pódiem a publikem - to byste tam museli být. Počasí jak na objednávku, restaurace a grill na jedničku, vzájemná interakce mezi muzikanty a posluchači ukázková, folk rock se nesl celým areálem, zvuk byl vynikající - no, nemělo to prostě chybu.

Celý večer nesl název ►Akusticky. Akusticky? Akusticky! a byl ve znamení vystoupení dvou skupin, R.A.Š. a Staré školy v jejich programu Unplugged.

Jako první vystoupili ►R.A.Š., neboli Romantické akustické šmrdlání, což je projekt Radka Švejdy a jeho kolegů z kapely Ferit, Nepitch Band a dalších. V sestavě Michal Mareček (klávesy), Tomáš Kolínský (baskytara, zpěv), Patrik Švejda (cajon) a Radek Švejda (kytara, zpěv) kvartet odehrál svůj set prověřených skladeb, kdy zazněly známé standardy včetně letité Město spí. Soubor si také přivezl svůj merch, takže oblékl do svých triček s výňatky textů skladeb (velmi zajímavý nápad) celou řadu posluchačů.

Po krátké přestávce nastoupila ►Stará škola ve svém akustickém programu ►Unplugged. V rozšířeném obsazení pro tento program, Dalibor Štefl (baskytary, harmonika, zpěv), Hans (percussion), Vítězslav Štefl (kytary, zpěv, g.synth) a stálý host Miroslav Slávek Vojnar (kytara) kapela doslova přednesla akustická ztvárnění svých nejznámějších skladeb, kdy samozřejmě nemohly chybět trvalky jako Pohádkový bál, Na to mám čas až budu starej či Na cestě. Skupina hrála doslova s chutí a mj. i poodhalila své nejbližší plány, mezi nimiž nechybí nové CD, ovšem v unplugged verzi (což bude mezi severočeskými kapelami rozhodně novinka) či třeba nové webové stránky s celou řadou vychytávek pro příznivce.

Jak prohlásil po akci organizátor festivalu, člen skupiny Stará škola a zastupitel obce Velké Březno Vítězslav Štefl, návštěvnost byla nečekaně vysoká, rezervace stolů byla předem zamluvena, z restaurace se musely vnášet další stoly a židle k sezení. Výsledkem byl uvolněný, příjemný, letní večer plný hudby a rockové poezie.

https://ustecky.denik.cz/kultura_region/stara-skola-a-r-a-s-kdyz-restaurace-tivoli-zni-akustikou-20190805.html

3.7 Drtivý dopad (10. 8.):

Vystupující: Nerrea (Ústí nad Labem), Destroyself (Děčín)

 14-nerrea

15-destroyself

Už sedmý večer? Ano! A nutno opět říci, že se doslova maximálně povedl. Návštěvnost byla famózní, počet diváků dosáhl na čísla dvou prvních večerů tohoto ročníku - za kapelami přijeli nejen jejich příznivci, ale toto léto je ve znamení i té skutečnosti, že si na tuto akci již zvykla stále početnější řada návštěvníků, kteří se pravidelně účastní všech sobotních večerů bez ohledů na žánr. A to je právě ono! Kapely byly naprosto spokojené, návštěvníci, jejichž počet atakoval číslo na cca 280 lidí jednoznačně také, tým restaurace Tivoli pod taktovkou Dany Brabencové jel na plné obrátky, gril voněl do daleka, počasí bylo ukázkové (a to přitom celou noc předtím a v podstatě až do odpoledních hodin pršelo...), zvuk Jardy Apollo Rychnovského byl perfektní, všechno fungovalo - takže – doplňte si sami…

Večer, který zcela dostál svému označení. Jako první vystoupila skupina ►Nerrea, která zcela ovládla prostor svým vyzrálým vstupem, drtivým nasazením a profesionálním přístupem. Není divu, tato kapela nasadila své nejznámější hity a publikum bylo na nohou už od počátku večera. Už od samého rozjezdu tak večer získal tah a energii. Sehraný kvintet v obsazení Dan Černý (voc), Kamil Sedlmayer (g), Martin Kos (g), Karel Opatrný (bg) a Richard Rachlík (dr) tak skvěle uvedli celý večer.

Po krátké přestávce doslova vlétli na plac děčínští ►Destroyself. Trio Michal Tomášek (g, voc), Josef Sladkovský (dr) a Martin Kales (bg, voc) vystoupilo se svým prověřeným programem, zahrnujícím jak známé hity, tak i součásti nejnovějších počinů kapely. Dokonale poskládaný set se linul skladba za skladbou, výrazně zde byla znát profesionalita muzikantů a jejich letitá zkušenost. Obecenstvo nezklamalo a až do samého konce bylo jednoznačnou součástí vystoupení.

3.8 Rockové hity (17. 8.):

Vystupující: Stará škola JINAK (Ústí nad Labem), U.X.B (Ústí nad Labem)

 16-starA-Skola-jinak-2

17-uxb

Název večera opravdu nelhal, což se projevilo i na návštěvnosti - opět bylo plno, opět se musely v průběhu večera vynášet stoly z restaurace, aby bylo kde pobýt, opět seděli návštěvníci i na schodech... (cca 210 lidí). Počasí i přes prvotní mračení se a pár úvodních kapek nakonec vyšlo, takže obě kapely, posluchači a fanoušci a tým restaurace mohli být naprosto spokojeni. Aby ne...

Úvod večera obstarala ►Stará škola ve svém programu ►JINAK. To znamená, že tato legendární kapela si vedle svého původního repertoáru vytvořila i projekt, ve kterém si zahraje s chutí své letité vzory a idoly - a bylo z čeho vybírat. Již druhý díl jejich programu JINAK přinesl ty další nejznámější skladby od Led Zeppelin, The Who, Modrého efektu, Katapult či třeba ZZ Top, dostalo se v přídavku i na Carlose Santanu a nemohli chybět samozřejmě ani Motörhead... Kapela v obsazení Dalibor Štefl (bg, voc, harm), Hans (dr), Vítězslav Štefl (g. voc) a zpěvák Mentol předvedli set odstartovaný i zakončený jejich oblíbenými hity od Led Zeppelin - konec nemohl patřit jiné skladbě, než Immigrant Song. Jedním slovem - nátěr.

Po krátké přestávce nastoupila další legenda, ústečtí ►U.X.B. Jak řekl organizátor akce, Vítězslav Štefl, kapela překvapila jak novými songy ve svém projektu Aleš Brichta Projekt, tak i zařazením některých jimi nově nastudovaných hitovek, mezi něž rozhodně patřila např. nesmrtelná Far Far Away od Slade! Dostalo se samozřejmě i na prověřené věci od Kabátů, Jirky Schelingera, Visacího zámku, Hudby Praha a dalších oblíbených interpretů a skupin. Kapela šlapala jak dobře namazanej stroj, přilákala osazenstvo na parket, takže kvintet Jan Domecký (voc, key, ac.g), kytaristé Vladimír Mžourek a Miroslav Sláma, baskytarista Radek Müller a bubeník Jirka Hájek mohl být také spokojen.


https://ustecky.denik.cz/zpravy_region/tivoli-hudebni-leto-rozproudilo-velke-brezno-rockove-hity-mely-plno-20190820.html?fbclid=IwAR2jujSOS49DCN5FCAQmpcr-hW78l5-gLMYaBeHtpN8BRypeVpciH3tibow

3.9 Zpívánky (24. 8.):

Vystupující: Vojnar Family Band (Krupka)

 18-vfb

Zpívánky s ►Vojnar Family Band aneb devátý večer festivalu se celý nesl v předem avizované pohodě. A ta byla opravdu znát. Opět mezi vystupujícím souborem a návštěvníky vzniklo ono těžko definovatelné kouzlo propojení, kdy se najednou večer dostal do velmi příjemné pozice. Ano, v sobotu 24. srpna vystoupil jen jeden soubor, Vojnar Family Band. Po výborných zkušenostech z již minulého ročníku i tentokrát produkce přistoupila k obsazení večera jen jedním hudebním tělesem. A vyplatilo se!

Posluchači (a za malou chvíli i nadšení tanečníci), tým restaurace Tivoli, kapela, počasí, nálada večera - to vše souznělo v jednom akordu. Skupina, tvořená Michalem Mikem Vojnarem (g, voc), Miroslavem Slávkem Vojnarem (g, sound), Františkem Ferym Vojnarem (bg, voc), Michalem Vojnarem Jr. (g, voc), Ivo Hard Vojnarem (voc), Petrem Štíchou (perc), Pavlem Harrym Kuchtou (g) a stálým a nadšeným hostem Vítězslavem Šteflem (g.synth, voc) zahrála ty nejklasičtější hitovky country & folk music, které si mohl zazpívat každý (a také i zpíval každý) - neboli od Montgomery přes Loď John B. až po třeba Báječnou ženskou. Tři sety této muziky pak soubor doplnil závěrečným setem, který ovšem patřil už rockové muzice, kde nechyběly skladby Kabátů, Lucie, Žlutého psa a dalších.

Zpívánky opět potvrdily svou pověst a jak Vojnar Family Band, tak i všichni kolem mohli být spokojeni. A mohu potvrdit, že všichni i spokojeni byli!

3.10 Konec prázdnin (30. 8.):

Vystupující: Rumble of Skulls (Ústí nad Labem), Točílas (Ústí nad Labem)

19-rumble-of-skulls

20-toCIlas

30. srpna nastal desátý, tedy poslední večer 2. ročníku celoletního hudebního festivalu Tivolí hudební léto. Akce se odehrála výjimečně v pátek, nikoli v sobotu, aby se nekryla s další velkou akcí ve Velkém Březně, Dny otevřených dveří pivovaru Velké Březno. Vraťme se ale k Tivoli. Večer se dokonale povedl. Nejen, že vyšlo počasí, ale obě kapely byly vynikající, restaurace a tým Dany Brabencové jel naplno, zvuk Jardy Rychnovského byl skvělý a návštěvníci? Jedním slovem - bylo narváno! Neboli nacpáno! Neboli nátřesk. Počet lidí dosáhl rekordů tohoto léta, kdy se vyšplhal k počtům prvních večerů (280 lidí) tohoto výjimečného festivalu.

Jako první vystoupili ►Rumble of Skulls. Jejich hutný, narvaný ale přitom melodický hard and heavy sound rozpohyboval osazenstvo areálu. Skupina ostřílených harcovníků rockové muziky ovládla Tivoli, takže kohorta zpěváka Radka Páky Zákona, tvořená kytaristy Ivo Rittigem a Liborem Dybu Jelínkem, baskytaristou Mirkem Bretem Bydem Hruškou a bubeníkem Mirkem Psycho Hruškou mohla být úplně spokojená. Kapela předvedla perfektně sehraný set a fanoušci byli nadšeni!

Po krátké přestávce nastoupilo multižánrové rockové těleso ►Točílas a bylo opět, jak se říká, vymalováno. Perfektně zvládnutá show, kostýmy, souhra, to všechno jelo jako hodinky. Práce s publikem byla dokonalá, kapela si dokonce na pódium pozvala na jednu skladbu členy kapely Idio & Idio, kteří se opravdu jen náhodou nacházeli v areálu (mimochodem, tato kapela se účastnila i minulého ročníku festivalu). I když v Točílasu chyběl jeden člen (ze zdravotních důvodů se nemohl účastnit zpěvák a osobitý hráč na trubku Kaldofón fón Oldafíhafón), kapela to, jak se říká, dala naprosto v pohodě s razancí sobě vlastní. Kvintet Nejeborr Mirkofon (zpěv), kytaristé Hellmut Klüshke a Masslund Mässlund, baskytarista Basil Basilijevič Pacjuchin a Indy Will Kulhoun tak excelentně zakončil druhý ročník festivalu Tivolí hudební léto.

https://ustecky.denik.cz/kultura_region/foto-tivoli-hudebni-leto-vyvrcholilo-ve-brezne-s-tocilas-20190902.html

4. Závěr

4.1 Resumé

Jak bylo často slyšet od návštěvníků nejen z Velkého Března, ale i z jiných měst a obcí, tato akce byla velmi povedená, do té doby opravdu nevídaná, oslovila široké spektrum posluchačů, organizačně šlapala jak hodinky, kvalitou hudební produkce byla vysoko nad standardem a její výjimečnost spočívala, jak už bylo uvedeno v úvodu článku, v unikátním zapojení financí obce a dalších subjektů, četnosti a pravidelnosti akcí a celkovém směřování celého festivalu. Celkem se představilo na 20 skupin a  programů (93 muzikantů), u externí zvukové a světelné techniky se vystřídaly dva týmy, poměr vlastních skladeb a coverů se udržel na přijatelné hodnotě 0,58, byly večery, kdy vystupovala jedna kapela, někdy dva a i tři soubory, návštěvnický průměr se vždy pohyboval okolo 210 až 220 posluchačů, byli se podívat i někteří členové zastupitelstva, z hlediska propagace obce a areálu Tivoli bylo mezi návštěvníky vysoké procento přespolních, restaurace včetně grilu jela do úmoru včetně vždy příjemného přístupu, počasí vyšlo úplně kouzelně, fanoušci i muzikanti byli spokojeni… a teď mi řekněte, zda si může vůbec někdo přát v tomto ranku ještě víc..?

Jak už bylo řečeno v úvodu – areál Tivoli je dokonalé místo pro pořádání těchto hudebních produkcí a rozhodně bych chtěl, aby se z toho výjimečného počinu stala pravidelná každoroční ročníková akce, která by jméno naší obce a ducha místa, jako je Tivoli pozvedla ve všeobecnou povědomost. Tak, jak si koneckonců zaslouží.

4.2 Závěr

Festival, který podpořila ►obec Velké Březno, ►Ústecký kraj, firma ►Elkus-Gastro.cz, ►Irish-sport bar a ►restaurace Tivoli tedy skončil. Úspěšně, jako minulý ročník.

A jak to bude s případným třetím ročníkem? Na to se musí zeptat každý sám sebe. Já mám jasno.

Za obec organizátor, pořadatel a produkční PhDr. Mgr. Vítězslav Štefl, Ph.D., zastupitel a radní obce Velké Březno.

 69417937-10214993689624545-2100589709003587584-o

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Jirka Komberec z IP 178.255.168.*** | 17.9.2019 19:20
Moc hezky napsané,  přesně to vystihuje atmosféru Tivolích koncertů. Více takových skvělých lidí jako je Vita Štefl. Jirka Komberec (Seven)


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a sedm